Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı ve Kutup Şenliği

Tarihçe:

2019 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi Kutup Araştırmaları Enstitüsü’nün (TÜBİTAK MAM KARE) kurulmasıyla ülkemizde kurumsal çatı görevi üstlenecek bir bilimsel organizasyon yapısı hayata geçirildi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde “Ulusal Kutup Bilim Programı 2018 – 2022” Aralık 2017’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Program kapsamında her sene kutup alanında Türk bilim insanları tarafından yürütülen bilimsel proje ve çalışmaların, bilimsel seferlerin sonuçlarının değerlendirildiği, öncelikli alanlar konusundaki gelişmelerin ele alındığı "Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı" düzenlenmektedir. Ayrıca 2020 yılından itibaren “Kutup Şenliği” düzenlenerek hem öğrenciler hem de öğretmenler kutuplarda araştırmalar yapan bilim insanları ile bir araya gelerek kutuplar hakkında eğitim ve farkındalık çalışmalarına katılmaktadırlar.

  • 12 - 13 Nisan 2017 Birinci Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı - İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde,
  • 12 - 13 Eylül 2018 İkinci Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı - İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde,
  • 5 - 6 Eylül 2019 Üçüncü Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı - Orta Doğu Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde,
  • 22 – 23 Ekim 2020 Dördüncü Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı – TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda Çevrim içi platformda gerçekleştirilmiştir.

Önemli Tarihler

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı: 30 Kasım 2021, TÜBİTAK MAM Gebze Yerleşkesi

2. Kutup Şenliği: 1 Aralık 2021, TÜBİTAK MAM Gebze Yerleşkesi

Güncel Bilgiler için bu sayfayı takip edebilirsiniz.

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı Detaylı Bilgileri:

Ülkemizde, hem Kuzey Kutbu hem de Güney Kutbu’nda çeşitli bilimsel çalışmalar gerçekleştirmiş veya gerçekleştirmek isteyen araştırmacıların her yıl düzenli olarak bir araya geldiği 5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı bilimsel süreçleri ele alması sebebiyle araştırmacılar, akademisyenler ve öğretmenlere yönelik olarak düzenlenmektedir. Lisanüstü ve lisans öğrencilerinin de katılımı tavsiye edilmektedir.

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı’na katılımcı (dinleyici) veya özet sahibi olarak kayıt olmak için tıklayınız.  

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı Özet Şablonunu indirmek için tıklayınız.

5. Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştayı Özet Şablonuna uygun olarak hazırladığınız özetleri kutup@tubitak.gov.tr adresine ulaştırmanız gerekmektedir.

Daha önceki Ulusal Kutup Bilimleri Çalıştaylarının özet kitaplarına ulaşmak için tıklayınız.

 2. Kutup Şenliği Detaylı Bilgileri:

İkinci kez düzenlenecek Kutup Şenliği’nde bilim insanları; öğretmenler ve öğrenciler (özellikle; ilkokul,  ortaokul ve lise) ile bir araya gelerek kutup tecrübelerini gelecek nesillere aktarıyor. Bunların yanı sıra sergiler, oyunlar, belgesel gösterimleri gibi çeşitli etkinlikler düzenlenerek gençlerimizin kutup ve iklim konularında eğitim ve farkındalık düzeylerinin arttırılması amaçlanıyor.

Şenliğe kayıt olmak için excelde yer alan bilgilerin öğrenci grubundan sorumlu öğretmen tarafından bilgisayar ortamında eksiksiz doldurularak kutup@tubitak.gov.tr adresine ulaştırması gerekmektedir.

2. Kutup Şenliği kayıt formu için tıklayınız.

 

İletişim

Soru ve görüşleriniz için:       kutup@tubitak.gov.tr

                                               0 (262) 677 22 50

 

-A +A