Kutup Hikayesi Röportajı Özel Ödül Aldı

Stem Discovery Week kapsamında olan COMnPlay Science Yarışmasında Enstitümüz araştırmacısı Sinan Yirmibeşoğlu ile röportaj yaparak özel ödüle layık görülen Ekin Uzelli Türkiye’yi temsil etti.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarındaki kariyer ve çalışmaları tanıtarak bu alanda Avrupa ve dünya çapında proje, okul ve girişimleri bir araya getirmek için düzenlenen STEM Keşif Haftasına geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Comnplay Bilim yarışması damga vurdu.

8 Avrupa ülkesinden 27 başvuru alan yarışmada ödülleri;

  • En İlham Verici kategorisinde ‘Astrophysics is Cool’ ile Romanya,
  • En Yaratıcı kategorisinde ‘Another Way to See’ ve 16 yaş üzeri kategorisinde ‘A life Dedicated to Animals’ ile İspanya,
  • 12 yaş altı kategorisinde ‘Interview With My Uncle Researcher’ ile Sırbistan aldı.
  • 5 Kategoride dağıtılan ödüllerin yanı sıra ‘Scientists Saving The Arctic’ başlığı ile kuzey kutbuna giden Türk ekibinden bir araştırmacıyla röportaj yapan 12 yaşındaki Ekin Uzelli özel ödül alarak ülkemizi yarışmada ödül alan ülkeler arasına taşıdı.

Ödül alan yarışmacıların yapmış oldukları röportajlar profesyonel grafik sanatçısı tarafından resimli öykülere dönüştürülerek COMnPLAYer uygulaması üzerinden paylaşıldı. Röportajı okuyarak detayları öğrenebilir, yaş fark etmeksizin bilime adanan kalplerin heyecanına ortak olabilirsiniz.

Siz değerli gençlerimizin de hem ulusal hem de uluslararası yarışmalarda daha nice başarılar elde etmenizi umuyoruz, başarılarınız daim olsun dileklerimizle.

 

Fotoğraflar

17.12.2020
-A +A