TÜRK KUTUP BELGESELİ GÖSTERİME GİRDİ

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda yürütülen Dördüncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi kapsamında çekilen “Gezegenin Kara Kutusu Antarktika” isimli belgeselin galası Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin teşrifleri ve daveti ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde 23 Eylül 2020 tarihinde gerçekleştirildi.

TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdür Vekili ve aynı zamanda Sefer Koordinatörü olan Doç. Dr. Burcu Özsoy tarafından Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’ye Antarktika Kıtası’ndan getirilen volkanik kayaçlardan alınan bilimsel izinleri alınmış ve çalışmaları tamamlanmış bir bazalt örneği hediye edilirken, belgeselin Yönetmeni Burcu Camcıoğlu ise Kıta’da kullandığı objektifi armağan etti.

2017 yılında Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan Ulusal Antarktika Bilim Seferleri’nin dördüncüsü 2020 yılında 2’si yabancı misafir olan toplam 24 kişilik ekip ile gerçekleştirildi. Ayrıca 2 Türk bilim insanı da diğer bilim üslerine misafir araştırmacı olarak gönderildi. Seferler kapsamında bugüne kadar yaklaşık 30’un üzerinde bilimsel yayın literatürde yerini alırken, Türk yapımı belgeseller de halkı bilgilendirmek ve dünyanın bir ucunda yapılan bilimsel çalışmaların ülkemize ve dünyaya etkilerini de daha iyi anlamak için bir fırsat sunuyor.

İlk gösterimi TRT Belgesel Kanalı’nda 24 Eylül 2020 tarihinde gerçekleşirken, ikinci gösterim 27 Eylül Pazar günü saat 17:45’de TRT 1’de yayınlanacak.

 

Kaynak: https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/beyaz-kitanin-gizemleri-bu-belgeselde

Fotoğraflar

25.09.2020
-A +A