TEKNOFEST Azerbaycan Başladı

TÜBİTAK’ın paydaşı olduğu; Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Azerbaycan Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığı ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın (T3 Vakfı) ortak yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Azerbaycan kapılarını açtı.

Festivalin açılış törenine, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Azerbaycan Dijital Kalkınma ve Ulaştırma Bakanı Reşat Nebiyev, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile Türk ve Azerbaycan'dan çok sayıda kurum ve şirketin üst düzey yöneticisi katıldı.

Bakü Crystal Hall ve Deniz Kenarı Bulvarı Milli Park'ta düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Azerbaycan'da olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu belirterek "TEKNOFEST ateşini önce İstanbul'da yaktık, sonra Anadolu'ya taşıdık. Ardından geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 'TEKNOFEST'i uluslararası bir marka haline getireceğiz' diyerek işaret fişeğini yaktığında, ilk durağımız elbette can Azerbaycan olacaktı. Gururla ifade etmek isterim ki o gün Sayın Cumhurbaşkanımızın yaktığı işaret fişeği, bugün burada şölene dönüşmüş durumda. Her sene TEKNOFEST alanına girdiğimde yaşadığım o heyecanı, coşkuyu, mutluluğu bugün bir başka yaşıyorum. Bugün sadece Türkiye adına değil kardeş Azerbaycan adına seviniyorum, Türk dünyası için, İslam dünyası için seviniyorum." ifadelerini kullandı.

Kardeş iki ülkenin el ele, omuz omuza teknoloji meşalesini yaktığına işaret eden Varank, bu ateşin coşkusunun Türk dünyasını saracağını vurguladı.

Konuşmasında gençlere seslenen Varank, "Bugün bu ana eşlik eden gençler yarın dünyaya yön verecek mühendisler, bilim insanları, araştırmacılar olacak. Sizin yerinizde olabilseydim, burada yatar, burada kalkardım. Her bir uçağı, her bir aracı, her bir teknolojiyi tek tek inceler, notlar alırdım. Evet gerekirse eve gitmez, burada yatardım. İşte bu alanda bulunmak böylesine büyük bir şans. Bu vesileyle Teknofest Azerbaycan'ı mümkün kılan hörmetli Cumhurbaşkanımız Sayın İlham Aliyev'e, Azerbaycan Hükümeti'ne, Dijital Gelişim ve Ulaştırma Bakanlığına, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve tüm mesai arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum." diye konuştu.

"TEKNOFEST, insana yapılan en güzel yatırımdır"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önderliğinde Türkiye için bir hedef belirlediklerine dikkati çeken Varank, "Dedik ki bizim bağımsızlık hikayemizin adı: Milli Teknoloji Hamlesi'dir. Bakınız, çok değil bundan 10-15 yıl önce bazı ülkeler bize paramızla dahi savunma sanayi ürünleri, İHA'lar, SİHA'lar satmıyordu. Gizli, açık her türlü ambargoyu uyguluyorlardı. Yeri geldi, o sattıkları ürünlerin tamirini, bakımını bile yapmadılar. Türkiye, terörle, teröriste mücadele ederken bizi o teknolojilerden, ürünlerden mahrum bıraktılar. Ama Milli Teknoloji Hamlesi'yle biz bu işi tersine çevirdik. O gün İHA satmadıkları Türk milleti, bugün devrinin en mükemmel teknolojilerini üretir hale geldi. Bugün o ülkeler, bu meydanda gördüğünüz Türk yapımı mühendislik harikalarını alabilmek için sırada bekliyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

Varank, gençlere imkan verildiğinde ve yol gösterildiğinde başaramayacakları bir şey olmadığının altını çizerek, "İşte bu sebepten TEKNOFEST, insana yapılan en güzel yatırımdır. Türkiye'de 2018 yılından beri düzenlediğimiz festivalde her yıl yüz binlerce evladımız bu coşkuyu yaşıyor. Festivalimiz her yıl kendi rekorunu kırarak yoluna devam ediyor. İnşallah Azerbaycan TEKNOFEST de gardaşlarımızın teknoloji serüveninde bir mihenk taşı olacak. Azerbaycan TEKNOFEST'in daha ilk senesinde yarışmalara 1000'in üzerinde takım ve 6 bine yakın yarışmacı başvurdu." değerlendirmesinde bulundu.

TEKNOFEST ile muzaffer iki devleti yarınlara en güçlü şekilde taşıyoruz”

Siyasi anlamda tam bağımsız olabilmenin yolunun teknolojik bağımsızlıktan geçtiğini belirten Varank, "Bunu her yerde söylüyoruz ama Azerbaycan'da söylememizin özel bir anlamı var. Çünkü biz teknolojik olarak bağımsız olamamanın ceremesini uzun yıllar çekmiş bir milletiz. Türkiye'ye Kıbrıs Barış Harekatı esnasında, terör örgütleriyle yaptığı mücadelede, nasıl davranıldığını hiç aklımızdan çıkarmıyoruz. Dağlık Karabağ'daki işgali, zulmün karşısında dünyanın nasıl sus pus olduğunu Azerbaycanlı gardaşlarımız da biz de gayet iyi biliyoruz. İşte Azerbaycan TEKNOFEST, tüm bunlara verilmiş en güzel cevaptır. O yüzden bugün Bakü'de sadece bir festival yapmıyoruz. Biz bugün buradan tüm dünyaya, bağımsızlığımızı, tek millet iki devlet şiarını bir kez daha haykırıyoruz. Yerli ve milli teknolojilerin tohumlarının atıldığı, gençlerimizin ufkunu açan TEKNOFEST ile muzaffer iki devleti yarınlara en güçlü şekilde taşıyoruz." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından stantları ziyaret eden Varank, Türkiye'de teknoparkların benzerini Azerbaycan'da kurmak istediklerini söyledi. Varank, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlayacak anlaşmalar imzalayacaklarını da aktardı.

 

Bakan Varank, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ile birlikte TÜBİTAK standını gezdi. Atölyelerdeki etkinliklere katılan Bakan Varank, çocuklarla birlikte deney yaptı.

TÜBİTAK Başkanı çocuklarla birlikte etkinliklere katıldı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, TEKNOFEST’in aile fotoğrafına katıldı.  TÜBİTAK standında bilim merkezlerinin ressam robot atölyesini, UZAY’ın TÜRKSAT 6A uydu maket atölyesini, SAGE'nin roket maket atölyesini ziyaret eden Mandal,  BİLGEM’in avatarını denedi.

Ahşap torna tezgahı, kıl testere makinesini inceleyen Mandal,  güneş paneli etkinliğine katıldı ve Deneyap teknoloji atölyelerinin etkinliklerini takip etti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile  birlikte çocuklarla beraber denay yapan Mandal, bol bol atölyeleri ziyaret eden çocuklarla sohbet etti.

Prof. Dr. Mandal, TEKNOFEST Azerbaycan kapsamında TÜBİTAK’IN düzenlediği tek yarışma olan Pilotsuz Uçuş Aparatları (PUA) Yarışması takımlarının stantlarına uğradı. Burada serbest görev kapsamında PUA yarışmasına katılan 4’ü Türk 14 takımın tasarladıkları İHA’ları inceleyerek bilgi aldı. Gençlerle sohbet eden Mandal, onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi. Burada konuşan Mandal, “Önceki yıllarla kıyaslandığında, kategorinin "serbest görev" olması ile yarışmacıların tasarladıkları İHA’larda daha zorlu görevler üstlendiklerini gördük. Teknolojiyi kullanan olmanın ötesinde, onu geliştiren, üreten ve tasarlayan olabilme noktasında bu durum bizi oldukça memnun etti.” dedi. Gençlerle sohbet eden Mandal, onlarla hatıra fotoğrafı da çektirdi. 

TÜBİTAK geliştirdiği teknolojileri Azerbaycan’a taşıdı

TEKNOFEST'e çeşitli enstitü ve merkezleriyle katılarak geliştirdiği teknolojileri sergileyen TÜBİTAK, atölye çalışmalarıyla ziyaretçileri teknolojiyle buluşturuyor.

TÜBİTAK Bilim Ve Toplum Başkanlığı (BİTO) kapsamında bilim merkezleri TEKNOFEST Azerbaycan’da birbirinden renkli atölye çalışmaları ve etkinlikler ile yerini alıyor. Antalya Bilim Merkezi, Bilim Üsküdar, Elazığ Bilim Merkezi, Kayseri Bilim Merkezi, Kocaeli Bilim Merkezi, Konya Bilim Merkezi ile DENEYAP Teknoloji Atölyeleri’nin birlikte gerçekleştireceği birçok etkinlik özellikle çocuklara hitap ediyor.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) yaşam bilimleri alanında birbirinden ilginç etkinlikler ile TEKNOFEST Azerbaycan’a renk katıyor.

Savunma Sanayii Araştırma Ve Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK-SAGE) yerli ve milli olarak Türk mühendisleri tarafından geliştirilen mühimmat sistemlerinin sergilenmesi yanında çocuk ve gençlere yönelik teknoloji atölyelerinin de yapılmasını planlayan SAGE’nin standında, Modüler güdümlü mühimmat ailesi KUZGUN, meraklılarıyla buluşacak. Roket Maketi Atölyesi ve VR Sanal Gerçeklik Deneyimi etkinlikleriyle de bilim severlere hitap ediyor.

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Güneş teleskobu ile gözlem etkinliği ile TEKNOFEST Azerbaycan’da yerini aldı.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY) ise,  TEKNOFEST Azerbaycan’da meraklılarına bilgi vermek üzere GÖKTÜRK-2, TÜRKSAT-6A ve İMECE Uydu maketleri ile yerini aldı. Bunun yanında atölyelerde çocuklara yönelik TÜRKSAT-6A uydu maketi yapımı etkinliği de gerçekleştiriliyor.

Festival kapsamında 29 Mayıs'a kadar çeşitli gösteriler, teknoloji yarışmaları gerçekleştirilecek.

Fotoğraflar

02.06.2022
-A +A