Kutup Bölgelerinden TeknoFest 2021’e

21-26 Eylül 2021 tarihleri arasında İstanbul Atatürk Havalimanında dördüncüsü gerçekleştirilen, milli teknoloji hamlesi sloganıyla Türkiye’nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TeknoFest’te, Enstitümüzün Kutup bölgeleri, Arktik ve Antarktika üzerine ulusal ve uluslararası ölçekte yürütmekte olduğu çalışmaları, festival katılımcılarıyla paylaştık. Geçtiğimiz aylarda ülkemizin, Antarktika Bilimsel Komitesi (SCAR)’ne tam üyeliği, Liselerarası Kutup Araştırma Proje Yarışması ve ilk Ulusal Kutup Bilim Seferleri Eğitim Kitabı gibi birçok konuda bilgi paylaşımının yapıldığı standımızda ayrıca, 2017 yılından bu yana gerçekleşen Ulusal Antarktika Seferlerini (TAE) tema edinen fotoğraf sergimiz, “Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika” isimli son belgeselimiz ve Eğitim ve Farkındalık çalışmalarımız kapsamında, Hafıza Oyunu: Kutup Canlıları ve Bölgelerini Eşleştirme oyunumuz da yerini aldı.

Penguen ve Kutup ayısı maskotlarımızla çocuk, genç ve yetişkin farketmeksizin herkesin ilgisini çeken Enstitümüz, bu yıl ilkini düzenlediği 2204-C Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Proje Yarışmamız kapsamında; canlı, fiziki, sosyal ve beşeri, ve yer bilimleri alanlarından dereceye giren 22 proje sahibini, TeknoFest’te ödülleriyle buluşturdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, Nobel Kimya Ödülüne layık görülen akademisyenimiz Sayın Prof. Dr. Aziz Sancar gibi çok kıymetli katılımcıların ziyaret ettiği standımızda, maskotlarımız eşliğinde küresel iklim değişikliğinin, özellikle Kutup bölgelerinde yaşanmakta olan sert değişimini ve iklim göçlerini anlatmaya odaklanırken, birey olarak çevremiz ve dolayısıyla Kutup bölgelerini korumak için değiştirebileceğimiz alışkanlıklar başta olmak üzere, toplumsal farkındalığı arttırmak, geleceğin bilim insanlarını teşvik etmek ve iklim konularında gençlerimizin daha çok söz almalarını sağlamak için aktiviteler gerçekleştirildi.

Fotoğraflar

15.10.2021
-A +A