EPB (European Polar Board) Üyeliği

1995 yılında Avrupa Bilim Vakfı tarafından kurulan EPB (European Polar Board) Avrupa ülkelerinin kutuplarda yapmakta olduğu bilimsel faaliyetleri ortak bir paydada buluşturan ve iş birliği köprüsü görevi üstlenen bir yapı olmuştur. Ülkemizin 2017 yılından itibaren Kutup Bilimleri alanında hem ulusal hem uluslararası çalışmalarını arttırması neticesinde EPB ile de ortak çalışmalar gerçekleştirilmekte ve bu iş birliğinin geliştirilmesi planlanmaktadır.

Kutuplar, yani hem Arktik hem de Antarktika, bilim insanlarının ilgisini çeken dünyanın en önemli bölgeleri listesinin ilk sıralarındadır. Uluslararası iş birliğinin hem lojistik hem de bilimsel çalışmalarda önemli olduğu kutup araştırmalarında ülkeler birbirleriyle sürekli iletişim halinde olmak durumundalardır.

Ülkemiz kutuplara Türk Bilimini ulaştırarak ve diğer ülkeler ile iş birliği yaparak çalışmalarını Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü çatısı altında koordine etmektedir. Bu bağlamda ülkemiz EPB’ye (European Polar Board) üyelik için girişimlerini başlatmış ve 15-16 Ekim 2020 tarihinde EPB Sonbahar 2020 Genel Kurul Toplantısı’nda başvurumuz kabul edilerek üyeliğimiz resmileşmiştir.

Detaylı bilgiler için EPB web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

20.03.2021
-A +A