KÜRESEL SALGININ ANATOMİSİ: İNSAN VE TOPLUMUN GELECEĞİ - KİTABI ÇIKTI

TÜBA; Akademi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ali Özer ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (AYBÜ) Dr. Öğr. Üyesi Cem Korkut’un editörlüğünde, TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal'ın ve TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü Müdür V. Sayın Doç. Dr. Burcu Özsoy'un tek yazar olarak katkıda bulundukları yayına buradan ulaşabilirsiniz.

Kitaba ayrıca katkı sağlayanlar: TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar; TÜBİTAK BİLGEM Siber Güvenlik Enstitüsü’nden Tolga Mataracıoğlu, Kerim Can Kalıpcıoğlu, Süleyman Muhammed Arıkan ve Derya Cincioğlu; TÜBİTAK BİLGEM

Bilgi Teknolojileri Enstitüsü Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı (B3LAB)’dan Gökhan Işık ve Yasemin Demiral; TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsünde Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Enstitü Müdürü olarak görev yapmış olan Prof. Dr. Lokman Kuzu; 2019 TÜBİTAK Bilim Ödülü sahipleri Prof. Dr. Erdal Arıkan ve Prof. Dr. Kazim Şahin; ayrıca TÜBİTAK Bursiyeri Uzman Sevda Demir (2020 yılı COVID-19 Attenüe Aşı Projesi).

Kitap okuyucuya eski salgınlar hakkında bilgi verirken, birçok alanda Covid – 19’un durumunu ve sonrasında yaşanacak öngörülen gelişmeleri anlatıyor. İçeriğinde sağlık, eğitim, bilişim teknolojileri, siyaset bilimi, ekonomi, uluslararası ilişkiler, ticaret, felsefe, yapay zeka çalışmaları, sosyolojik tahliller, çevre, tarım, uzay ve kutup çalışmalarına dair birçok konuda Covid – 19 sonrası insanlığı bekleyen yeni dönem için öngörülerde de bulunuyor. Okuyucunun pandemi sonrası dönemde neler yaşanacağı ve toplum üzerinde ne gibi etkiler barındıracağı hakkında geniş alanlarda bilgi sahibi olabileceği bu kitapta 49 farklı makale yer alıyor.

Kaynak: Türkiye Bilimler Akademisi Web sayfası.

04.09.2020
-A +A